Martiny Glennové A | B | C | Č | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | Ř | S | Š | T | U | V | W | X | Y | Z | Ž  
ARTMUSEUM.CZ
Domovská stránka Umělecké směry Muzea a galerie
VYHLEDÁVÁNÍ
 
  Umělecké směry:  Frank Lloyd Wright
Architektura 20. století  
Arts and Crafts Movement  
Díla:
Arthur Mathews House 1.
Arthur Mathews House 2.
Arthur Mathews House 3.
Arthur Mathews House 4.
Guggenheim Museum of Art (rekonstrukce) I.
Guggenheim Museum of Art (rekonstrukce) II.
Guggenheim Museum of Art 01.
Guggenheim Museum of Art 02.
Guggenheim Museum of Art 03.
Guggenheim Museum of Art 04.
Guggenheim Museum of Art I.
Guggenheim Museum of Art II.
Guggenheim Museum of Art III.
Guggenheim Museum of Art IV.
Marin Civic Center 01.
Marin Civic Center 02.
Marin Civic Center 03.
Marin Civic Center 04.
Marin Civic Center 05.
Marin Civic Center 06.
Marin Civic Center 07.
Marin Civic Center 08.
Marin Civic Center 09.
Marin Civic Center 10.
Marin Civic Center 11.
Marin Civic Center 12.
Marin Civic Center 13.
Marin Civic Center 14.
Marin Civic Center 15.
Marin Civic Center 16.
Marin Civic Center 17.
Marin Civic Center 18.
Marin Civic Center 19.
Marin Veterans' Memorial Auditorium 1.
Marin Veterans' Memorial Auditorium 2.
Marin Veterans' Memorial Auditorium 3.
Marin Veterans' Memorial Auditorium 4.
Marin Veterans' Memorial Auditorium 5.
Související odkazy:
žádné odkazy nezadány
Použitá literatura:
Seznam použité literatury  
* 1867 - † 1959, USA, 

Americký architekt Frank Lloyd Wright se narodil jako Frank Lincoln Wright 8. června 1867 v Richland Center ve Wisconsinu. Jeho otec William Cary Wright byl baptistickým kazatelem, notářem a hudebníkem, jeho matka Anna Lloyd Jonesová byla učitelkou. Wright měl dvě mladší sestry – Jane a Maginel. Wrightova matka prohlašovala, že už když otěhotněla, že měla pocit, že z jejího syna vyroste slavný architekt. Jeho dětský pokoj pak vyzdobila rytinami nádherných anglických katedrál. Ke svým devátým narozeninám dostal malý Wright dřevěné Froebelovy kostky, ze kterých si velmi rád stavěl.

Později se rodina Wrightových přestěhovala do Spring Green ve Wisconsinu, kde žila za pomoci rodiny Lloyd Jonesových, rodičů Wrightovy matky. V roce 1881 začali Wrightovi rodiče žít odděleně – jeho matka byla již delší dobu nespokojena s nejistou finanční situací, která nastala hlavně příčinou neschopnosti otce udržet si dobře placenou práci. Rozvod Wrightových byl finalizován v roce 1885, přičemž soud přihlédl ke stížnosti pana Wrighta, že se mu od jeho manželky nedostávalo fyzické náklonnosti. Po rozvodu se Wright se svým otcem už nikdy nesetkal. V této době si také změnil svoje střední jméno z Lincolna na Lloyd, aby tak vyjádřil svoji podporu matce a její rodině.

Wright docházel na střední školu v Madisonu, i když ji pravděpodobně nikdy nedokončil. Aby pomohl matce s rodinnými výdaji, pracoval pro Allana Conovera, který byl děkanem University of Wisconsin v Madisonu. Poté strávil dva semestry studiem stavebního inženýrství, žádného titulu však nedosáhl. Pak odešel do Chicaga, kde se stal kresličem ve firmě Josepha Lymana Silsbeeho, o rok později přešel do firmy Adler & Sullivan, kde se stal asistentem Louise Sullivana, kterého si velmi oblíbil a kterému láskyplně říkal Lieber Meister, milovaný mistr.

V roce 1889 se Wright oženil s Catherine Lee Clark Tobinovou (1871 až 1959), která byla dcerou bohatého obchodníka. Sňatek s ní Wrightovi velmi pomohl ve společnosti, kde se z neznámého mladíka pomocí kontaktů své manželky brzy dostal mezi vyhledávané architekty. V roce 1893 Wrightův zaměstnavatel Sullivan přišel na to, že jeho oblíbený zaměstnanec Wright navrhuje budovy pro soukromé zákazníky a následně ho ze své firmy vyhodil. Po odchodu od Sullivana si Wright založil ve svém domě v Oak Parku v Chicagu svůj první samostatný ateliér. Během sedmi let praxe stihl vytvořit více než padesát projektů.

Mezi lety 1900 až 1917 Wright vytvářel tzv. Prairie Houses, nazvané podle krajiny kolem Chicaga. Tyto domy byly typicky wrightovsky nízké, kopírovaly jasné linie, měly převislé střechy a terasy a na jejich stavbu byly použity neopracované materiály. Tyto domy byly jedněmi z prvních staveb, které používaly otevřený plán (open plan), který maximalizoval otevřené prostory a minimalizoval malé uzavřené prostory. Mnohé z těchto jeho domů se nacházejí například v Buffalu, kde vznikly za podpory Darwina D. Martina, který byl presidentem společnosti Larkin Soap Company. Za jejich spolupráce pak vznikla Larkin Administration Building (dokončená v roce 1904, zbourána v roce 1950) i tři domy pro šéfy Larkin Soap Company. V roce 1905 Wright poprvé navštívil Japonsko, jehož uměním, kulturou a architekturou byl rovněž výrazně ovlivněn.

S tím, jak rostla Wrightova sláva na poli architektury, v jeho osobním životě docházelo ke změnám. V roce 1903 navrhoval dům pro Edwina Cheneyho, jehož manželku Mamah Borthwick Cheneyovou si více než oblíbil. Mamah byla vzdělanou moderní a atraktivní ženou, které Wright rozhodně dával přednost před svou poněkud usedlou manželkou Kitty, která mu postupně porodila šest dětí. Ani jeden z jejich partnerů nechtěl rozvod, a tak se Wright s Mamah rozhodli společně odjet do Evropy. Tento skandál téměř zničil Wrightovu kariéru.

V roce 1909 Wright odešel společně s Mamah do Berlína, kde spolupracoval s nakladatelem Ernstem Wasmuthem, který vydal dvě Wrightova portfolia (tzv. Wasmuth Portfolio), která hluboce ovlivnila další architekty a která Wrightovi získala mezinárodní uznání.

Koncem roku 1910 se Wright vrátil do Spojených států a brzy přesvědčil svou matku, aby pro něj zakoupila pozemky ve Spring Green ve Wisconsinu, kde chtěl vybudovat stavbu inspirovanou jeho pobytem v Evropě. Už v květnu následujícího roku začal Wright budovat svůj nový domov, který nazval podle velšského hrdiny z bájí a pověstí Taliesin. 15. srpna 1914 Wright pobýval v Chicagu, kde dokončoval práce na projektu Midway Gardens. V době jeho nepřítomnosti jeho sluha a kuchař Julian Carlton v Taliesinu založil požár a zabil sekyrou sedm lidí. Obětí tohoto masakru byla Mamah, její dvě děti John a Marta, zahradník, kreslič a dělník a jeho syn. Tragédii přežili pouze dva lidé a Taliesin byl v troskách.

V roce 1922 Wrightova manželka Kitty konečně souhlasila s rozvodem, vymínila si však, že Wright musí s dalším sňatkem rok počkat. V listopadu 1923 se tedy Wright oženil s Maude (Miriam) Noelovou, která však byla závislá na morfinu. Jejich manželství nevydrželo ani rok. Stále ženatý Wright se v roce 1924 setkal s o třicet tři let mladší Olgou (Olgivannou) Lazovič Hinzenburgovou, která se o několik měsíců později nastěhovala do Taliesinu. 22. dubna 1925 zničil další požár Taliesin, tentokrát byla jeho příčinou vadná elektroinstalace. Wrightovo manželství s Miriam bylo rozvedeno v roce 1927 a po roce čekání si Wright vzal Olgivannu za manželku.

V letech 1935 až 1939 Wright postavil jednu ze svých nejslavnějších staveb – Fallingwater. Tato stavba se nachází v Bear Run poblíž Pittsburghu v Pennsylvanii a Wright ji vybudoval na zakázku váženého obchodníka Edgara J. Kaufmanna Sr. Tento dům byl postaven podle Wrightových ideálů přiblížit člověka co nejblíže přírodě, domem dokonce protéká potok a vodopád.

V letech 1943 až 1959 Wright pracoval na svém dalším pokladu – budově musea Solomona R. Guggenheima v New Yorku. Tato budova se nápadně podobá spirálovité mušli, její interiér je dokonale uzpůsoben potřebám musea i návštěvníka. Zajímavým detailem je rovněž střecha musea, která byla vytvořena z geometricky uspořádaných skleněných tabulí. Museum bylo otevřeno v říjnu 1959.

Wright při navrhování i vyučování svých studentů vždy kladl důraz na to, aby „studovali přírodu, milovali přírodu, zůstali spojeni s přírodou. Nikdy vás nezradí.“ Tyto Wrightovy nauky organické architektury potvrzuje hlavně jeho dům Fallingwater a Guggenheimovo museum v New Yorku. Jeho stavby a jejich interiéry byly hluboce ovlivněny i jeho zájmem o japonskou kulturu, Wright sám byl nadšeným sběratelem grafik ukiyo-e a v roce 1906 dokonce pomáhal na Art Institute of Chicago organizovat velkou výstavu Hiroshigeho. Po roce 1927 musel svou rozsáhlou sbírku kvůli finančním potížím prodat.

Wright věnoval téměř sedmdesát let svého života tomu, aby navrhoval budovy, které přinesly zásadní zvrat v architektuře 20. století. Celkem navrhl 1.141 prací – domů, kanceláří, kostelů, škol, knihoven, muzeí a dalších budov sloužících k různým účelům. Z tohoto počtu bylo realizováno 532 prací, ze kterých je dodnes k vidění 409 projektů. Wrightova tvorba nebyla omezena pouze architekturou – navrhoval také nábytek, vitrážová okna, látky, sklo, lampy, nádobí, příbory a prostírání. Byl autorem dvaceti knih a bezpočtu různých článků, učil po celých Spojených státech i v Evropě a zabýval se také filosofií. V roce 1932 Wright založil svou školu Taliesin Fellowship, která fungovala až do roku 1985, kdy zemřela jeho třetí manželka Olgivanna, která školu vedla.

Wright zemřel ve věku 91 let 9. dubna 1959 v Phoenixu v Arizoně.


Konečná verze – 17. 4. 2009

Všechny texty na webové stránce ArtMuseum.cz jsou chráněny autorskými právy. Pro povolení ke kopírování kontaktujte Martinu Glenn.

 visits since Dec 19, 2003

AMI
Facebook
Donate